Rodzaje raka piersi

Istnieje kilka rodzajów raka piersi, ale niektóre z nich są dość rzadkie. W niektórych przypadkach, pojedyncze nowotworu piersi może być kombinacją tych typów lub może być mieszaniną inwazyjnego raka w situ.
Rak przewodowy in situ

Raka przewodowego in situ (DCIS, znany również jako rakiem wewnątrzprzewodowym) jest uważany nieinwazyjny lub inwazyjny wstępnie raka sutka. DCIS oznacza, że ​​komórki, które pokryte kanały zmieniły wyglądać jak komórki nowotworowe. Różnica między DCIS oraz inwazyjnego raka jest to, że komórki te nie są rozłożone (inwazji) poprzez ścianki kanałów w otaczającej tkance piersi. DCIS jest uważany za pre-rak, ponieważ niektóre przypadki mogą przejść, by stać się inwazyjne raki. Teraz, choć nie ma dobrego sposobu, aby wiedzieć na pewno, jakich przypadkach będzie na stać inwazyjne nowotwory, a które nie.

1 na 5 nowych przypadków raka piersi będzie DCIS. Prawie wszystkie kobiety zdiagnozowane w tym wczesnym stadium raka piersi może być wyleczona.
Rak zrazikowy in situ

Nie jest to prawdą, rak lub przedrakowych i omówiono w rozdziale ” Jakie są czynniki ryzyka raka piersi? ”
Inwazyjne (lub infiltracji) rak przewodowy

Jest to najbardziej popularny rodzaj raka piersi. Inwazyjne (lub infiltrację) rak przewodowy (IDC) rozpoczyna się w kanale mleka piersi, przebija ścianę kanału i rośnie w tkance tłuszczowej sutka. W tym punkcie, może być w stanie rozprzestrzeniać (przerzuty) do innych części organizmu przez układ limfatyczny i krwi. O 8 z 10 inwazyjnych raków piersi są naciekającego przewodowego raków.
Inwazyjne (lub infiltracji) rak zrazikowy

Inwazyjny rak zrazikowy (ILC) rozpoczyna się w gruczołach mlecznych (zrazików). Jak IDC mogą rozprzestrzeniać (przerzuty) do innych części ciała. Około 1 inwazyjnego raka piersi w 10 jest ILC. Inwazyjny rak zrazikowy może być trudniejsze do wykrycia przez mammografia niż inwazyjnego raka przewodowego.
Mniej powszechne rodzaje raka piersi

Zapalny rak piersi: To niezbyt często rodzaj kont inwazyjnych nowotworów piersi o około 1% do 3% wszystkich raków piersi. Zazwyczaj nie ma jednego guzek lub guz. Zamiast zapalny rak piersi (IBC), sprawia, że ​​skóra na piersi wyglądają czerwone i czuć ciepło. To również może dać skórze piersi grube, pestki wrażenie, że wygląda trochę jak skórka pomarańczy. Lekarze teraz wiem, że te zmiany nie są spowodowane przez stan zapalny lub zakażenie, ale przez komórki nowotworowe blokujących naczynia limfatyczne w skórze. Wpływ piersi mogą stać się większe lub bardziej jędrne, miękkie, lub swędzenie.

W początkowej fazie, zapalny rak piersi jest często mylone z infekcją w piersi (tzw. zapalenie sutka) i traktowane jako infekcji antybiotykami. Jeżeli objawy wywołane przez nowotwór, ale nie zwiększa i biopsji, wszystkie komórki nowotworowe. Ponieważ nie ma rzeczywistego guzek, nie może pokazać się na mammografii, co może sprawić, że jeszcze trudniej jest ją znaleźć na początku. Ten typ raka piersi często ma większe szanse rozprzestrzenienia i gorsze rokowanie (perspektywy) niż typowego raka inwazyjnego raka przewodowego lub zrazikowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej choroby, zobacz nasz dokument, Zapalną raka piersi .

Potrójnie ujemny raka piersi: Ten termin jest stosowany, aby opisać raka piersi (zwykle inwazyjne przewodowego raków), których komórki pozbawione receptorów estrogenowych i receptorów progesteronu i nie ma nadmiaru białka HER2 na ich powierzchniach. (Patrz rozdział ” Jak jest rak piersi zdiagnozowano? „więcej szczegółów na temat tych receptorów.) raka piersi z tych cech mają tendencję zdarzać się częściej u młodych kobiet i kobiet afroamerykańskich. raki potrójnie negatywne piersi wydają się szybciej niż większość innych rosnąć i rozprzestrzeniać Typy raka piersi. Ponieważ komórki nowotworowe jest pozbawionych pewnych receptorów, ani terapia hormonalna, ani leki ukierunkowane HER2 są skutecznymi lekami. Chemioterapia może okazać się użyteczne, często zaleca nawet wczesnym stadium choroby, ponieważ zmniejsza ryzyko raka wraca później.

Choroba Pageta sutka: Ten typ raka piersi zaczyna się w kanałach piersi i rozprzestrzenia się na skórze brodawki i brodawki, w ciemności okręgu wokół brodawki. Jest to rzadkie, stanowi tylko około 1% wszystkich przypadków raka piersi. Skóra brodawki i otoczki wydaje często skorupą, łuszcząca się, i czerwony, z obszarów krwawienia lub sączące. Kobieta może zauważyć, pieczenie lub swędzenie.

Choroba Pageta jest prawie zawsze wiąże się z obu rak przewodowy in situ (DCIS) lub naciekającego raka przewodowego. Leczenie często wymaga mastektomii. Jeśli nie można odczuć guzek w tkance piersi i biopsja pokazuje DCIS, ale nie raka inwazyjnego, perspektywy (prognoza) jest doskonałe. W przypadku raka inwazyjnego jest obecny, prognozy nie jest dobra, nowotwór musi być wystawiona i traktowano jak inne rodzaje raka inwazyjnego.

Liściastego nowotwónT to bardzo rzadko nowotworu sutka rozwija się zrębu tkanki (tkanek), sutka, w przeciwieństwie do nowotworów, które rozwijają się w kanałach lub płatów. Inne nazwy dla tych nowotworów należą phylloides guza i cystomięsaka liściastego. Guzy te są zwykle łagodne, ale w rzadkich przypadkach może być złośliwy.

Łagodne nowotwory leczone liściastego po usunięciu guza wraz z marginesem prawidłowej tkanki piersi. Liściastego złośliwy guz jest traktowana przez usunięcie go wraz z większym marginesie normalnej tkanki lub amputacji. Operacja jest często wszystko, co jest potrzebne, ale te nowotwory mogą nie reagować, jak również do innych metod leczenia stosowanych do najczęstszych nowotworów piersi. Gdy nowotwory liściastego przerzutów, może być leczone chemioterapią podane dla mięsaki tkanek miękkich (to jest szczegółowo omówione w dokumencie, Mięsak – dorosłych rak tkanki miękkiej .

Naczyniakomięsak: Ta postać raka zaczyna się w komórkach wyściełających naczynia krwionośne i naczynia chłonne. Rzadko zdarza się w piersi. Kiedy to robi, to zazwyczaj rozwija się jako powikłanie wcześniejszych zabiegów radiacyjnych. Jest to niezwykle rzadkie powikłanie piersi radioterapii, która może rozwijać się od 5 do 10 lat od promieniowania. Naczyniakomięsak może również wystąpić w ramionach kobiety, które rozwijają limfatyczny w wyniku operacji węzłów chłonnych lub radioterapią w leczeniu raka piersi. (Więcej informacji na temat obrzęku limfatycznego, zobacz sekcję ” Jak raka piersi potraktowano? „) Nowotwory te rosną i rozprzestrzeniać się szybko. Leczenie jest zasadniczo taki sam jak w przypadku innych mięsaków. Przejdź do dokumentu Mięsak – dorosłych rak tkanki miękkiej.
Specjalne typy inwazyjnego raka sutka

Istnieją pewne szczególne rodzaje raka piersi, które są podtypy raka inwazyjnego. Są one często nazwane funkcje widocznych gdy są oglądane pod mikroskopem, jak sposób komórki są rozmieszczone.

Niektóre z nich mogą mieć lepsze rokowanie niż standardowy raka Infiltrating przewodowego. Należą do nich:

Adenoid torbielowate (lub adenocystic) rak
Niskiej jakości gruczołowo rak (jest to typ raka metaplastyczne)
Rak rdzeniasty
Śluzowy (lub koloidów) rak
Raka brodawkowatego
Rak rurowy

Niektóre podtypy mają taką samą, a może gorsze rokowanie niż standardowe naciekającego raka przewodowego. Należą do nich:

Rak metaplastyczne (większość typów, w tym komórki wrzeciona i płaskonabłonkowego)
Micropapillary raka
Mieszany rak (ma cechy zarówno inwazyjnej przewodowego i zrazikowego)

Na ogół, wszystkie te podtypy nadal traktowane jako standardowe naciekającego raka przewodowego.